KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Kości zostały rzucone IIJeśli wiesz, czym są astragle i szagaj, to ten artykuł na pewno nie jest dla Ciebie :) Pradziadkowie jednej z najstarszych gier świata pojawili się bardzo naturalnie w otoczeniu człowieka. Człowiek dawniej wykorzystywał bowiem jak najwięcej z tego, co zabrał naturze, w przeciwieństwie do dzisiejszego korzystania z jej zasobów, zwanego przez niektórych "rabunkowym". Udomowione zwierzęta pozwalały ludziom zaspokoić wiele ich potrzeb, nawet potrzeby ludyczne. Co łączy powyższe tematy, poczytaj w dalszej części artykułu.

Czy szkoda Ci czasem wyrzucić coś, na stworzenie czego poświęciłeś dużo czasu i materiałów? Wiesz więc doskonale jak czuli się starożytni kończąc jeść pieczonego baranka, czy kozę. Astragale, to właśnie nazwa kości skokowej bydła, owcy, kozy albo świni. Takie pozostałości po "obiadku" nie nadawały się do niczego innego poza grą. Takie kostki podrzucane mogły spadać na różne boki, co dziś przypomina 6 ścianek sześcianu. Gra nimi polegała na ich podrzuceniu w górę, a następnie kiedy spadły na ziemię, z ich ułożenia odczytywano wynik. Każdej płaszczyźnie odpowiadała określona liczba punktów. Rzucano jednocześnie 4 kości. Rzut najlepszy nazywał się "venus", najgorszy - "canis" czyli pies. Gra astragalami była bardzo popularną rozrywką towarzyską w Grecji i Rzymie. Bogaci Rzymianie do gry używali kości o kształcie astragali lecz wykonanych ze szlachetnych materiałów.

Astragale - gra pentalitha

nna wersja tej gry to greckie pentalitha. W grę te można było grać kośćmi lub kamykami. Zamknięte w dłoni pięć kości lub kamieni podrzuca się w górę tak, by jak najwięcej z nich złapać na wierzchnia stronę dłoni.

Podobna gra pojawiła się w Mongolii. Szagaj był równie popularny jak kości w Grecji czy Rzymie. Co piszą o kościach z naszej oferty Super Belfrzy z portalu Specjalni.pl?

Naszym ostatnim nabytkiem są gumowe kostki, do gry. Kostki sprawdzają się nie tylko na matmie, ale na zajęciach rewalidacyjnych, funkcjonowaniu osobistym i społecznym. Z pomocą kostek, możemy sprawić, że lekcja nie będzie nudna, a przy okazji uczniowie doskonalą umiejętności matematyczne, uczą się współpracy w grupie. Ostatnio kostki były elementem konkursu matematycznego.

Sprawdzają się zarówno w klasach młodszych jak i starszych. Z pomocą kostek porządkowaliśmy i porównywaliśmy liczby. Układaliśmy działania matematyczne i je rozwiązywaliśmy. Dodatkowo wykorzystaliśmy na lekcji aplikacje tabletowe- Kostka. Prezentowane kostki wykonane są z gumy,a zakupić je można na stronie Educarium." Poczytaj i zobacz więcej TUTAJ.

Duza kostka do gry - kropki 110-9061 Duża kostka do gry - cyfry 110-9062 Duza kostka do gry - liczby 1-12 110-9063

0
Udostępniono