educarium - karty pracy dla nauczycieli, rodziców i dzieci


  Znajdziesz tu ciekawe karty pracy dla Twojego Ucznia lub Dziecka!
  Podziel się z nami swoją opinią na temat kart - napisz na
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.Teatr cieni i wyobraźnia przestrzenna
(1 - user rating)

Rzuty Teatr cieni i wyobraźnia przestrzennagórne, boczne, kreślenie, to zazwyczaj nie są słowa zachęcające działania, ćwiczeń, a tym bardziej zabawy. A czy wyobraźnia przestrzenna jest potrzebną umiejętnością? Odpowiedź jest jest oczywista: myślenie przestrzenne wspiera zabawy konstrukcyjne, wyobrażenia przestrzenne podstawowych i coraz bardziej skomplikowanych brył, wszystkich otaczających nas przedmiotów. To nie tylko inwestycja w przyszłą naukę matematyki - to inwestycja w przyszłe życie dziecka, jego zaradność na co dzień i jego życie zawodowe. Jak wiec połączyć ją z dobrą zabawą.


 

Proponujemy zacząć od teatru cieni. Cóż to jest? To pojęcie, które ma wiele odsłon. Znajdziemy stare jak Chiny teatry cieni tworzone przy użyciu kukiełek i jedwabnego ekranu. Inne zamiast kukiełek wykorzystywały żywych aktorów, którzy rzucali ruchome cienie na ekran, chowając się za nim. Kolejna odsłona to teatr dłoni. Okazało się nawet, iż jego najgorliwsi fani doszli do niesamowitej perfekcji. Potrafili snuć opowieści okraszone obrazami tak realistycznie oddającymi cienie ludzi, zwierząt, przedmiotów, że dziś pewnie niektórzy nazwaliby tą rozrywkę ruchomym obrazem, czyli filmem. Teatr cieni można także wykonywać bez ekrany, a jedynie rzucać cienie na ścianę, mając za sobą dobre źródło światła. Czyż to nie jest ciekawa zabawa, pobudzająca wyobraźnie, ćwicząca nie tylko dłonie, ale także wyobraźnię i ewentualnie umiejętność opowiadania.

POBIERZ KARTY PRACY do zabawy dłońmi w teatr cieni

Zabawa dłońmi wymaga spojrzenia na nie właśnie jak na płaszczyznę, pionową płaszczyznę jawiącą się przed naszymi oczami. To rozłożenie trójwymiarowanego obrazu, który mózg dziecka uczył się tak pieczołowicie komponować i przedstawiać umysłowi w najmłodszym wieku. Nasza zabawa to więc proces odwrotny do tego rozwojowego kształtowania się widzenia.

Dalsze zabawy można prowadzić przez odrysowywanie statycznych obrazów-cieni. Wtedy oświetlamy dany przedmiot, układ dłoni lub osobę tak, by jej cień padał na kartkę papieru. Kontur cienia na kartce obrysowujemy i np. wypełniamy innym, ciemnym kolorem lub wycinamy jego sylwetę z ciemnego papieru.

Po zabawie z jednym rzutem można rozpocząć sprawdzanie rzutów tych samych rzeczy od kilku stron. Dłonie są tu dość trudnym materiałem, ale klocki o prostych kształtach to idealny materiał na początek. Oto kilka naszych propozycji. No i... udanej zabawy i nauki!

Budowanie cieni - gra przestrzenna 065-1100 Budowanie cieni - gra przestrzenna 065-1100

Budowanie cieni - gra przestrzenna 065-1100

Budowanie cieni - dodatkowe kształty 065-1101

Budowanie cieni - dodatkowe kształty 065-1101

Budowanie cieni - wersja mini 065-1105

Budowanie cieni - wersja mini 065-1105

Schattti - pierwsza nakładanka cieni 065-1150 Schattti - pierwsza nakładanka cieni 065-1150

Schattti - pierwsza nakładanka cieni 065-1150

Schattti too - druga nakładanka cieni 065-1152

Schattti too - druga nakładanka cieni 065-1152

 
Umiem liczyć

751-3145 Umiem liczyć - karta

Jak rozwijać wiele różnych funkcji poznawczych dziecka, potrzebnych do nauki matematyki, za pomocą jednego pudełka? Do tego wykorzystać w nauce najnowsze wynalazki techniczne dla większej motywacji do pracy i nauki? Mamy na to sposób. Zna go już wielu pedagogów, a Ty?

Więcej…
 
Karty grafomotoryczne "Umiem pisać"

Umiem pisaćDziś ćwiczymy pisanie z kartami z kompleksowego zestawu oprogramowania i materiałów terapeutycznych "Umiem pisać" 751-3143 oraz "Umiem czytać" 751-3141. Zapoznaj się z całym programem w naszym sklepie internetowym.

Więcej…
 
Super bohater we mnie! - karta pracy

Co bym zrobił jako superbohater?

Co zrobić z dziećmi przed Wigilią? Jak jeszcze bardziej wprowadzić je w atmosferę bycia dla drugich, zauważenia potrzeb nie tylko własnych, prawdziwego spotkania? Można razem wykonać karty "Gdybym był superbohaterem...".

Więcej…
 
Szuwary nad stawem, czyli nożyczki i koordynaacja

Wydrukuj i tnij. Do wyboru wersja kolorowa i konturowa do kolorowania. Koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz trening precyzji.

Więcej…
 
Słowo tygodnia
(5 - user rating)

Karta Słowo Tygodnia„Lapidarne konfabulacje mogą być immanentną egzemplifikacją rozwoju dziecięcej wyobraźni i logicznego myślenia do czwartego - piątego roku życia. Nie można jej jednak bagatelizować u dzieci starszych.” Każdy z nas uczy się nowych słów od początku do samego końca swojego życia.

Więcej…
 
Kalendarz obserwacji pogody
(6 - user rating)

Oto karta pracy do obserwacji pogody na dany miesiąc lub wybraną jego część. Wypełniana codziennie daje ogromny materiał do porównań ilościowych i jakościowych. Możesz dzięki tym kartom prowadzić obserwacje z (młodszymi dziećmi): temperatury, nasłonecznienia, wiatru i opadów. Prowadzona przez kilka miesięcy w roku da ciekawe zestawienia porównawcze, bazę do obliczania średnich oraz obraz zmian klimatu naszej szerokości geograficznej.

Pobierz kartę TU Pobierz kartę obserwacji pogody

 
"...aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa", czyli Eduterapeutica LOGOPEDIA

"Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
A czasem jako skarga nimfy miętki,
A czasem piękny jak aniołów mowa...
Aby przeleciał wszystka ducha skrzydłem.
Strofa być winna taktem, nie wędzidłem."

Juliusz Słowacki "Beniowski. Pieśń 5."

Pomoc dziecku w byciu zrozumianym i rozumieniu komunikatów, to chyba jedno z piękniejszych zadań nauczycieli, wychowawców, terapeutów. Setki ćwiczeń, prosta diagnoza, plany terapeutyczne przygotowane indywidualnie dla wielu Twoich pacjentów i wszystko na jednym komputerze. Najlepiej na laptopie, który możesz zabrać ze sobą do każdej placówki. Wielu z Was pewnie już domyśla się, że mowa o jednym z najbardziej kompleksowych na rynku rozwiązań dla logopedów.

Więcej…
 
Metoda naukowa - czyli mali naukowcy w klasach I-III
(1 - user rating)

Komplet na wycieczkę (420-2500) doskonały do metody naukowejMetod naukowa... określenie to brzmi znajomo, ale jakoś tak ogólnie. Czym więc jest i czy przyda się w szkole podstawowej?

Wiele definicji szerokich opisuje, iż jest to całokształt sposobów badawczego docierania do prawdy i pojęciowego przedstawiania jej. W definicjach węższych dowiemy się, że jest to sposób uzyskiwania materiału naukowego do prowadzenia badań.

Jeśli założyć, że dziecko cały czas poznaje jeszcze świat, czyli poszukuje prawdy o nim oraz że chce go nazywać w jego najdrobniejszych i największych elementach, to metoda naukowa jest w sam raz dla dziecka :)

Więcej…
 
Od słuchania do czytania

 

Karta pracy Od słuchania do czytaniaCo można zrobić w wakacyjnym korku do Mielna czy na Zakopiance? Czytać dziecku jego ulubione książki. Czytanie uspokaja, pogłębia więź między rodzicem a dzieckiem, poszerza słownictwo, a z jednoczesnym śledzeniem tekstu może być elementem czytania globalnego prostych, niedługich tekstów. Dodatkowym „niecnym” posunięciem mogą być karty utrwalające wspólnie czytane słowa oraz rozwijające rozumienie tekstu.

Więcej…
 
Detektyw literacki, czyli wypowiedzi oprte na dowodach
(3 - user rating)

Sherlock Holmes zawsze odnajdywał prawdziwe okoliczności zagadek kryminalnych. Szukał drobnych, ale pewnych śladów, czy znaczących poszlak, które mogły doprowadzić do rozwiązania zagadki. Poszukiwanie takich wskazówek i śladów w utworach literackich to równie ciekawe wyzwanie. Wystarczy je tylko ubrać w ciekawą fabułę.

Więcej…
 
Kodujemy kolory, czyli ćwiczenia młodego programisty
(5 - user rating)

W jaki sposób budzi się dusza programisty z powołania? Czy można wspomóc ten proces? Polecamy prostą kartę do ćwiczenia logicznego myślenia.

Kolory zakodowane liczbowo to wspaniałe wyzwanie dla przyszłego programisty, który właśnie zaczął cieszyć się przedszkolem.

Wzór możesz pobrać tu Karta Kodujemy kolory - ćwiczenie młodego programisty.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2
Reklama
konstruowanie i manipulowanierozwijanie zmysłówspostrzeganie, koncentracja, percepcjamatematykamówienie, pisanie, czytanieterapia logopedycznajęzyki obceprzyrodapomoce Montessoripuzzle i nakładankigry i zabawki edukacyjneplastykamuzyka i teatrgimnastyka i ruchsport i rekreacjaPUS, multimedia, książkiakcesoria szkolne i klasowe