KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Lina - najprostsza i najbardziej wielofukcyjna pomoc dydaktyczna :)Lina jest jednym z bardzo praktycznych i starych wynalazków człowieka. Skręcone ze sobą włókna mogą mieć wiele różnych grubości, różną elastyczność, mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć tysiące znanych i niesamowitych zastosowań. Co zrobić z grupą dzieci, jeśli mamy długą linę pod ręką? Przeciąganie liny znali już Egipcjanie, do 1920 roku było dyscypliną olimpijską i nadal trenuje się ją i rywalizuje w Mistrzostwach Świata.

W starożytnych legendach w przeciąganie liny grało Słońce z Księżycem, przeciągając światło i ciemność, czyli powodując cykliczne następstwo dnia i nocy. Chińskie Kroniki Związek Przeciągania Liny w PolsceDynastii Tang wspominają o przeciąganiu liny, jako rodzaju treningu wojskowego już w VIII wieku p.n.e., a grecki sofista Juliusz Polluks pisze o nim w II wieku n.e., później znane było na Wschodzie i w Europie, zwłaszcza północnej. Zaskoczyło mnie ogromnie, że latach 1900-1920 przeciąganie liny było olimpijską dyscypliną lekkoatletyczną, a potem osobną dyscypliną olimpijską. Jeszcze większe zadziwienie wzbudził we mnie Związek Przeciągania Liny w Polsce, który jest częścią Światowej Federacji Przeciągania Liny. Tak prosty sport, który uważałam wcześniej za prostą zabawę, ma wielu fanów, zasady i Mistrzostwa Świata odbywające się co dwa lata.

Po co przeciągano linę kiedyś i dziś? Dla ćwiczenia siły, równowagi i koncentracji, a także pracy zespołowej.

Wyznacz 2 drużyny o mniej więcej równej ilości osób (lub odpowiednio 1 dorosły na dwoje młodszych dzieci w drużynie przeciwnej, bo zabawa z rodzicami może przecież być jeszcze bardziej emocjonująca).


Wyznacz miejsce gry i sędziego. Na środku liny przywiąż lekką, kontrastową chustkę lub tasiemkę. Następnie na środku pola gry zaznacz wyraźnie przestrzeń, poza którą wyjście liny z chustką oznacza zwycięstwo oraz dokładny środek tej przestrzeni, od którego sędzia rozpocznie grę.

Przeciąganei liny


Sędzia daje wyraźny znak startu obydwu drużynom i puszcza linę.
Rozgrywka trwa tak długo, aż któraś z drużyn przeciągnie zawiązaną na linie chustkę w swoją stronę, poza przestrzeń wyznaczona na środku pola.

Jedna rozgrywka


Można grać jednorazowo i zmieniać tylko kryterium podziału drużyn przy kolejnych rozgrywkach.

Na punkty


Można też grać w tych samych drużynach na punkty. Po wyznaczonej ilości rozgrywek wygrywa drużyna, która zdobyła większą ilość punktów.

Gimnastycznie


Jeśli już czas odpocząć nieco po ćwiczeniach siłowych z liną, można ją położyć na ziemi.

Równowaga


Kładziemy linę prosto na twardym podłożu. Przechodzimy po niej bosymi stopami tak, by nie wykonać żadnego kroku poza liną.

Sensorycznie


Gdy dziecko chodzi po położonej linie utrzymując równowagę, można z zamkniętymi lub zasłoniętymi oczami:
- przeprowadzić je po prosto ułożonej linie trzymając za rękę, prosząc, by zwróciło uwagę na to, jaka w dotyku jest lina,
- przeprowadzić je po ułożonej w jakiś kształt (np. trójkąt, kwadrat, zygzak, spirala) linie trzymając za rękę, prosząc, by zwróciło uwagę na to, jak i w którą stronę skręca; po przejściu może rysować palcem ten kształt na plecach wychowawcy lub innego dziecka; jako trzeci etap odsłania oczy i sprawdza kształt, po którym przeszło.

Gruba lina (360-6315) nadaje się do tych zabaw idealnie, gdyż średnica 2 cm pozwala na dobre jej chwycenie, a także nie jest zbyt gruba i nie powoduje spadania z niej przy chodzeniu. Dzięki swojej grubości i elastyczności linę można układać w dowolne kształty. Wypróbuj ją u siebie.

Gruba lina 10 m - 2 cm średnicy

Sprawdź też inne nasze liny:
360-6301 Kolorowe liny 3 m - 10 szt.
360-6370 Tęczowa guma do skakania

0
Udostępniono