KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Cz serce ma kształt serca?Sting śpiewał porównując je z kolorami w kartach do gry. To nie serce ani pik były jednak „kształtem jego serca”. Funkcjonuje ono w naszej kulturze już tak długo i mocno, iż nikt już prawie nie zastanawia się, czy jest to symbol trafny.

 

Czy serce ma kształt serca? Już starożytni,  jak grecki filozof Arystoteles, czy rzymski lekarz Galen, uważali serce za siedzibę uczuć, a nawet myśli. Symbol serca znajdziemy już na monetach np. z Cyreny z IV w. p.n.e.! Ludzie starożytni znali już kształt serca drobiu i bydła, które hodowali były i które były popularnym pokarmem w Europie. Dziś pojęcie uczuć zastępuje najczęściej bardziej precyzyjne pojęcie emocji i wiemy, że są one ściśle związane z naszym mózgiem.
Jednak kiedyś to właśnie serce uznawano za najważniejszy organ człowieka, gdyż póki biło, wiadomo było, że człowiek żyje. Do dziś jednak pozostało symbolem uczuć i miłości. Jak więc edukacyjnie „ugryźć” temat walentynek? Może przyjrzeć się sercu?

Mini projektor ludzkiego ciała 400-3930Serce, nasza życiodajna „pompa”

Układ krwionośny, warstwa wodonośna, złotonośny piasek, konstrukcja nośna, nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka – słowo nosić w różnych zestawieniach zyskuje bardzo ciekawe znaczenia, choć zawsze chodzi  o przemieszczanie czegoś za pomocą czegoś innego. Co niesie krew człowieka, dlaczego mamy układ krwionośny i jakie jest w nim zadanie serca? Czy kojarzy się z miłością i zakochaniem?

Mini projektor ludzkiego ciała

Gdzie jest moje serce? Zobacz różne układy i narządy wewnętrzne człowieka na sobie! Wystarczy nieco ciemniejsze miejsce, ubranie bez wzorków i za pomocą Projektora z wymiennymi tarczami, wyświetlić na swoim tułowiu płuca, serce, żebra…

Duży model serca z pompką

Duży model serca z pompką 400-3905Gdy już wiemy, gdzie jest serce, można w niesamowicie obrazowy sposób zobaczyć  jego działanie! Tak właśnie działa nasz Model – za pomocą wody zabarwionej na czerwono,  przesuwanej ciśnieniem wytwarzanym przez  ściskaniem pompki, widzimy, jak krew przepływa przez serce i trafia dalej. Instrukcja daje wiele ciekawych propozycji pracy z pomocą.

Serce człowieka - model przekrojowy z pianki

No i oczywiście bierzemy samo serce człowieka do ręki – czy ma kształt znanego nam symbolu? Z czego dokładnie się składa i jak przepływa przez nie krew, którą obserwowaliśmy na modelu z pompką? Jest to doskonałą pomoc, do której można wrócić w starszych klasach, przy szczegółowej nauce jego budowy i działania.

Serca bicieSerca bicie

Serce ludzkie ma jeszcze jedną, ciekawą cechę – wydaje rytmiczny dźwięk. Niektórzy mówią, że bije, inni, że puka, czy pulsuje, a nasze ucho po prostu je słyszy. Pozwoliło to już w starożytności na proste badanie medyczne za pomocą słuchu. Odkryto także, że rytm serca ujęty w muzykę, bardzo nas uspokaja i pozwala się odprężyć. Jak go odtworzyć, policzyć, zbadać w różnych okolicznościach – na spacerze, po bieganiu, po śpiewaniu, po napisaniu sprawdzianu? Oto kilka naszych propozycji.

Tulipan akustyczny 330-2550 i Tonblok rakatak 330-2120Tonblok rakatak i Tulipan akustyczny

Zabawa z instrumentami perkusyjnymi jest prosta i bardzo angażująca dla dzieci. Jak włączyć w nią nowe wiadomości o sercu? Grupa jest podzielona na połowy – jedna z instrumentami (każde dziecko ma inny instrument) siada w jednej części pokoju, a druga staje w dowolnym miejscu, ale tak aby widzieć dzieci z pierwszej grupy. Wszyscy członkowie drugiej grupy zostają przypisani, każdy do innego instrumentu. Zabawa polega na tym, że grupa z instrumentami wystukuje (niczym orkiestra) prosty rytm, oparty na biciu serca. Na każde uderzenie w instrument trzeba wykonać jeden krok. W ten sposób dzieci z grupy pierwszej dyrygują dziećmi z drugiej grupy. Te muszą uważnie słuchać, bo tempo bicia serca może się zmieniać: od snu do biegu. Po paru minutach następuje zmiana.

Monitor rytmu serca

A skąd wiedzieć, jak wybijać rytm serca w zabawach muzycznych? Można słuchać go przez nasz Monitor rytmu serca. To wspaniałe narzędzie pozwala posłuchać bicia własnego serca, a następnie policzyć puls. Wystarczy przyłożyć urządzenie do serca i nacisnąć guzik głośnika. Monitor rytmu serca 400-3920Wtedy usłyszymy w głośniczku jego bicie, a na końcu badania potrzymamy ilość uderzeń swojego serca na minutę! O ile szybciej bije moje serce, gdy biegałam, gdy zjadłem śniadanie, gdy gramy w piłkę nożną, gdy właśnie napisałem sprawdzian? Pomoc ta może znaleźć wiele zastosowań w zajęciach przyrodniczych, matematycznych i muzycznych.

Stetoskop

Prawdziwy stetoskop! Jak go wykorzystać poza funkcją wspaniałego rekwizytu do zabawy w role?  Dzieci mogą posłuchać bicia własnego serca, szumu krwi w żyłach, posłuchać jelit, które trawią właśnie zjedzony posiłek. Stetoskopem również można badać zmiany rytmu serca, lecz ta pomoc sprzyja wyciszeniu i uspokojeniu. Stetoskop jest bardzo trwały, starczy na wiele lat użytkowania w szkole lub domu, a więc poznawajmy swój organizm!Stetoskop 400-3041

0
Udostępniono